Bezpieczne usuwanie tatuaży

jw

Profesjonalny zabieg usunięcia tatuażu metodą laserową może być bezpieczny i efektywny. Jednak wykonany przez przypadkową osobę może okazać się bolesny i doprowadzić do blizn lub infekcji. Dlatego American Society for Dermatologic Surgery (ASDS) namawia, by zabieg taki przeprowadzać tylko w certyfikowanych gabinetach.

Wzrasta liczba usuwanych tatuaży
Według ankiety Harris Interactive przeprowadzonej w styczniu 2012, jeden na ośmiu dorosłych Amerykanów, którzy mają tatuaż, żałują zrobienia go lub chciałoby je zmienić.
The American Society for Dermatologic Surgery (ASDS) donosi, że w 2011 roku lekarze przeprowadzili niemal 100 000 procedur usunięcia tatuaży, podczas gdy w 2010 roku – 86 000. Przez okres roku (2012–2013) liczba tego typu zabiegów wzrosła o 52%. Niestety, usunięcie tatuażu nie jest tak proste jak zmiana zdania.

Metody usuwania
FDA wytypowało zaledwie kilka metod nadających się do usuwania tatuaży. Jedną z nich jest usuwanie laserowe. „Polega ona na wprowadzaniu podskórnie wiązek laserowych o wysokiej intensywności, które łamią pigment tatuażu na mniejsze cząstki. Następnie są one metabolizowane lub wydalane przez organizm albo transportowane i magazynowane w węzłach chłonnych lub w innych tkankach” – wyjaśnia Mehhmet Kosoglu z FDA. Typ lasera używany do usuwania tatuażu zależy od kolorów pigmentów tatuażowych. „Ponieważ każdy kolor tuszu absorbuje różne długości fali światła, wielobarwne tatuaże mogą wymagać użycia wielu laserów. Jasne kolory takie jak zielony, czerwony i żółty są najtrudniejszymi do usunięcia, a niebieskie i czarne są najprostsze” – wyjaśnia specjalista.

Niestety jeden zabieg laseroterapii najczęściej nie wystarczy. Zgodnie z Amerykańską Akademią Dermatologii procedura wymaga wielokrotnych zabiegów (zazwyczaj od sześciu do dziesięciu) w zależności od rozmiaru i koloru tatuażu i konieczne są najczęściej kilkutygodniowe przerwy między zabiegami na wygojenie.
„Skutecznym i bezpiecznym sposobem na usunięcie tatuażu jest chirurgia laserowa wykonana przez dermatologa specjalizującego się w zabiegach tego typu”- uważa Mehhmet Kosoglu z FDA, który zajmuje się rozpatrywaniem wniosków o udostępnianie urządzeń laserowych.

Pulsacyjne lasery są stosowane do usuwania tatuażu od ponad 20 lat, jednak to dość żmudny proces, w dodatku często całkowite usunięcie, bez blizn jest niemożliwe.

Inne metody obejmują dermabrazję czyli “szlifowanie” górnej warstwy skóry i wycięcie jej, odcinając obszar tatuażu, a następnie zszycie skóry razem.

Do chwili obecnej FDA nie zatwierdziła żadnych maści i kremów do usuwania tatuażu, które można kupić online. Zdaniem, Markhama Luke’a, PhD dermatologiem FDA maści i kremy do usuwania tatuaży mogą powodować nieoczekiwane reakcje, takie jak wysypka, pieczenie, bliznowacenie lub zmiany pigmentacji skóry.

Czy to boli?

Zdaniem specjalistów  “zależy to od progu bólu”. Niektórzy ludzie porównują wrażenia przy zabiegu z pryskającym an skórę rozgrzanym tłuszczem. Wyszkolony dermatolog będzie mógł dostosować leczenie do poziomu komfortu pacjenta.

Zdarzaj się skutki uboczne

Choć zgodnie z wytycznymi urządzenia laserowe powinny być czyszczone pod nadzorem pracownika służby zdrowia, to jednak różnie z tym bywa.  Procedura usuwania wymaga użycia odpowiedniego rodzaju lasera, wiedzy na temat reakcji tkanki na laser i znajomości terapii po zabiegu. “Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące usunięcia tatuażu, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który ma wiedzę na temat leczenia laserem” – konkluduje Luke. Szczególnie, że usuwaniu tatuaży – jak każdej medycznej procedurze – towarzyszyć mogą działania niepożądane. Niektóre z nich to nie trwające długo krwawienie, zaczerwienienie lub bolesność. Gorszym, bo trwałym skutkiem ubocznym usuwaniu tatuażu jest bliznowacenie.

ASDS posiada listę lekarzy dermatologów specjalizujących się w usuwaniu tatuażu i polecają, by z niej korzystać.

źródło: fda.gov