Antykoncepcja awaryjna tylko na receptę

Pigułki ellaOne, tzw. „tabletka po” będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę – przewiduje projekt, który 14 lutego przyjął rząd. Decyzja zapadła bez konsultacji społecznych, a sam projekt nie był początkowo wpisany do porządku wtorkowych obrad Rady Ministrów.

Zgodnie w przyjętym projektem hormonalne leki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą mogły być sprzedawane jedynie na podstawie recepty.
fot. archiwum

Zgodnie w przyjętym projektem hormonalne leki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą mogły być sprzedawane jedynie na podstawie recepty. Dotyczy to taże antykoncepcji awaryjnej ellaOne stosowanej po stosunku, które osoby powyżej 15. roku życia od 2015 r. mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.

Zdaniem ministerstwa zdrowia przyjęte przez rząd rozwiązanie – czyli wydawanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych wyłącznie na receptę – jest uzasadnione względami medycznymi: „Tabletki ellaOne powrócą do grupy leków, których wydawanie będzie się wiązało ze ściślejszą kontrolą lekarską. Uzasadniają to względy medyczne. Wydawanie leku na receptę to procedura, która ma na celu zapewnienie pacjentom maksymalnego bezpieczeństwa farmakoterapii. Tymczasem obecnie już bardzo młode osoby (nawet po 15. roku życia) mogą bez kontroli lekarskiej kupić i stosować ten środek” – uzasadnia ministerstwo swoje stanowisko.
Tymczasem specjaliści zapewniają, że nie ma takiej potrzeby. „Należy podkreślić, że ellaOne jest lekiem bezpiecznym. Oczywiście, jak wszystkie leki może wywoływać działania niepożądane, choć występują one bardzo rzadko” – zaznacza ginekolog prof. Skrzypulec-Plinta.
W dodatku – jak pokazały badania zrealizowane w listopadzie 2016 r. przez Millward Brown we współpracy z Koalicją Mam Prawo największą grupę klientów aptek kupujących ellaOne, ponad 80 proc., stanowią osoby w wieku 18-35 lat a nie nastolatki jest sugeruje resort zdrowia.
Pigułki ellaOne zostały dopuszczone do obrotu w UE w 2009 r. Główny mechanizm działania polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. W styczniu 2015 r. Komisja Europejska zezwoliła na dopuszczenie do sprzedaży preparatu ellaOne bez recepty.