Amazonki na szlaku

Październik, to na całym świecie miesiąc poświęcony profilaktyce raka piersi. Organizacje kobiet po leczeniu raka piersi zrzeszone w Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” choć uważają, że październik powinien trwać cały rok, to jednak w tym miesiącu organizują szczególnie wiele eventów i kampanii informujących o ważności profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi.

Poznańskie Towarzystwo „Amazonki” jak co roku pod patronatem Federacji organizuje cykl ogólnopolskich trekkingów „Razem przez góry”, który służy aktywności fizycznej kobiet po leczeniu raka piersi, ale szczególnie dedykowany jest kobietom z zaawansowanym rakiem piersi. To wsparcie jest bardzo ważne, ponieważ daje nadzieję, że dobrze prowadzone leczenie nawet w nawrocie choroby pozwoli cieszyć się dobrą jakością życia.

Październikowy, ostatni już w tym roku trekking w Zakopanem Amazonki postanowiły, jak przystało na miesiąc profilaktyki raka piersi, wykorzystać na akcję edukacyjną i zabrać w góry ulotki, aby na szlakach górskich propagować zdrowy tryb życia oraz zachęcać kobiety w wieku 50-69 lat do badań mammografii przesiewowej i badań USG piersi.

Nasze działania spotykają się z sympatią turystów w Zakopanem, których spotykamy na szlakach czy to na Kasprowy Wierch, czy w Dolinie Kościeliskiej. Nasze koleżanki, nawet w czasie rekreacyjnego pobytu w górach są pełne entuzjazmu i poświęcenia w szerzeniu profilaktyki raka piersi, ponieważ wiedzą, że wczesne wykrycie tego nowotworu ratuje życie – mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.