Alergia w czasie pandemii koronawirusa

Napady kichania, uciążliwy katar, swędzenie i łzawienie oczu czy nieprzemijające uczucie zmęczenia. To tylko niektóre z dolegliwości zdrowotnych, które mogą już dotykać alergików. Sprawcą są alergeny topoli i brzozy, które pojawiają się w powietrzu na przełomie marca i kwietnia. Jak radzić sobie z chorobą alergiczną w czasie epidemii koronawirusa? Czy alergicy są bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2?

Pierwsze oznaki alergii mogą powodować nie tylko nieprzyjemne objawy, ale również obawy związane z epidemią koronawirusa. Alergicy powinni być jednak spokojni. Badania przeprowadzone w Wuhan na 140 osobach hospitalizowanych z powodu COVID-19 wykazały, że choroby alergiczne i astma nie stanowią czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2. Nie powodują też zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19.

Jak odróżnić objawy COVID-19 od choroby alergicznej?

Objaw COVID-19 Choroba alergiczna
Gorączka +
(90 proc. przypadków)
Suchy kaszel + + (zwłaszcza astma)
Duszności + + (zwłaszcza astma)
Zmęczenie + +
Ból gardła +
Ból mięśni +
Zatkany nos rzadko (5 proc.) +
Katar +
Kichanie +
Świąd, zaczerwienienie i łzawienie oczu rzadko +
Sucha skóra i świąd +

Zalecenia dla alergików na czas pandemii COVID-19

Niestety na tę chwilę nie ma jeszcze dowodów naukowych w zakresie zapobiegania i leczenia COVID-19 u osób z współistniejącymi chorobami alergicznymi. W szczególnej sytuacji, w jakiej się aktualnie znajdujemy, eksperci opierają się przede wszystkim na wiedzy dotyczącej chorób alergicznych i rozpowszechniania się zakażeń SARS-CoV-2.

 – W przypadku astmy chorzy powinni kontynuować leczenie i bacznie obserwować swoje objawy. Należy być czujnym zarówno na symptomy zaostrzenia choroby podstawowej, jak i wystąpienia COVID-19. O ile nasz lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, nie powinniśmy przerywać leczenia, również biologicznego. Pacjenci, którzy stosują leki immunosupresyjne mogą być w grupie zwiększonego ryzyka infekcji. Dlatego aby zapobiec zaostrzeniu choroby podstawowej, nie powinni przerywać leczenia. Oczywiście, jeśli nie zaleci tego lekarz prowadzący – mówi lek. Agnieszka Motyl, epidemiolog, Medicover Polska.

W czasie stanu epidemii w miarę możliwości powinniśmy pozostać w domach. Zamiast wizyty stacjonarnej w centrum medycznym możemy też wybrać Telefoniczną Poradę Medyczną. Podczas zdalnych konsultacji lekarz może nie tylko przekazać zalecenia, ale również wypisać e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Lekarz może też uznać, że wizyta osobista jest konieczna.

Aby zapobiegać zaostrzeniu objawów alergii pacjenci powinni pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

  1. Unikać kontaktu z alergenami, jeśli jest to możliwe
  2. Często myć ręce wodą z mydłem lub korzystać ze środka do dezynfekcji.
  3. Unikać dotykania twarzy, okolic nosa, oczu i ust.
  4. Ograniczyć spotkania z innymi osobami do minimum oraz zachowywać bezpieczną odległość przynajmniej 2 metrów od innych.
  5. Zakrywać usta i nos podczas kaszlu i kichania przedramieniem lub jednorazową chusteczką higieniczną.
  6. Regularnie odkażać klamki, uchwyty, blaty. Unikać przy tym preparatów, które mogą zaostrzać objawy choroby podstawowej.

Jeśli jesteśmy w trakcie immunoterapii alergenowej, czyli tzw. odczulania postępowanie powinniśmy ustalić indywidualnie z alergologiem.