Alergia na słońce

DP

Niemal 2,5 mln Polaków ma alergię na słońce naukowo nazywaną fotodermazją idiopatyczną. Wyglądem może ona przypominać nawet poparzenie słoneczne.

Jeśli po ekspozycji na słońce pojawia się obrzęk, zaczerwienienie skóry, świąd, wysypka, pęcherzyki lub zaczerwienienie skóry mogą to być objawy alergii na słońce. Mogą pojawić się dolegliwości grypopodobne. Nie zawsze reakcja uczuleniowa pojawia się od razu – często wynosi ona do 48 godzin.

Zazwyczaj to nadwrażliwość na promienie UV. Zawarte w wielu kosmetykach związki chemiczne czy leki wpływają na alergią słoneczną. Okazuje się, że niektórzy mają genetyczne predyspozycje na alergię.

Długie przebywanie na słońcu niekiedy kończy się oparzeniem słonecznym. Skóra jest ciepła w dotyku, łuszczy się, pojawia się biegunka i wymioty oraz gorączka. Zazwyczaj trwa ono dłużej niż samo uczulenie słoneczne.

Bąble po zbyt gwałtownym wystawieniem skóry na słońce, zwłaszcza tuż po zimie, może oznaczać pokrzywkę świetlną. Pomóc może użycie maści lub okładów z kwasem bornym.

Innym problemem są nieestetyczne przebarwienia. Tutaj pomocne są leki hormonalne oraz rezygnacja z używania substancji chemicznych.

Szczególnie w okresie letnim warto pamiętać o kilku zasadach:

– codzienna dieta powinna być bogata w minerały i witaminy

– nawadniaj organizm także od środka, w upalne dni pij minimum 2 litry wody

– ekspozycja na słońce powinna odbywać się w rozsądnych ilościach, lepiej unikać wystawiania się na promienie w samo południe

– nie wolno zapominać o kremach z filtrami UV, najlepiej wodoodpornych, posmarować należy się na pół godziny przed wyjściem na słońce

– ulgę przegrzanej skórze przyniosą mokre chusteczkami

– jeśli objawy nie ustępują koniecznie trzeba wybrać się do lekarza.