40 urodziny in vitro

40 lat temu na świat przyszła Louise Brown – pierwsze dziecko poczęte dzięki metodzie in vitro.

W 1978 roku jej narodziny były przełomem naukowym, ponieważ była pierwszym dzieckiem, które zostało poczęte i urodzone w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego. „Dzisiaj jest 40. rocznica metody IVF. Dziękuję wszystkich ludziom, którzy przesłali dobre życzenia” – napisała 25 lipca na Twitterze Brown.

Kobieta zamieściła również zdjęcie swojej mamy z czasu, kiedy była w ciąży. „Moja mama, Lesley Brown, która zasługuje na wszystkie pochwały, za bycie pierwszą kobietą zapłodnioną metodą IVF” – podpisała fotografię.

Lekarzami, którzy dokonali zabiegu zapłodnienia pozaustrojewego byli Brytyjczycy Patrick Steptoe i Robert Edwards. W 2010 Edwards został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny „za opracowanie metody zapłodnienia in vitro”.

Urodziny Louise Brown skomentowano na oficjalnym koncie Nagrody Nobla na Twitterze. „Dzisiaj jest 40. rocznica narodzin pierwszego dziecka z IVF, Louise Brown. Jej poczęcie było wynikiem badań prowadzonych przez laureata Nagrody Nobla, Roberta Edwardsa, który trzyma ją na zdjęciu. Od tamtej pory jego praca pomogła milionom przynieść nowe życie na świat” – brzmi treść posta.

/ Źródło: Twitter; Wikipedia (http://www.tvn24.pl)