Zadbaj o przebarwienia

Jednym z najbardziej widocznych skutków działania ekspozomu na skórę jest nadprodukcja melaniny, która powoduje powstawanie przebarwień. Problem ten dotyczy coraz większej liczby kobiet. Jak skutecznie zredukować przebarwienia? Jak przywrócić skórze jednolity koloryt i blask?

Co to są przebarwienia?

O kolorze naszej skóry decyduje naturalny pigment zwany melaniną, który wytwarzany jest przez komórki barwnikowe – melanocyty. Odcień skóry zależny jest jednak od proporcji pomiędzy dwiema formami melaniny: eumelaniny (ciemniejsza postać barwnika, zapewnia naturalną ochronę przed promieniowaniem słonecznym) oraz feomelaniny (odpowiada za jaśniejszą karnację, a co za tym idzie większą wrażliwość na słońce i powstawanie zmian). Wyższa koncentracja melaniny powoduje nieestetyczne, ciemniejsze plamy na skórze, które powstają na skutek zaburzonej pracy melanocytów.

Jakie są rodzaje przebarwień?

Pod względem obrazu histologicznego wyróżniamy kilka rodzajów zaburzeń pigmentacji. Są to:

  • Melasma (ostuda) – powstaje w wyniku zaburzeń funkcjonowania gospodarki hormonalnej, pojawia się w miejscach narażonych na częste promieniowanie słoneczne.
  • Przebarwienia posłoneczne – powstają na skutek nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. W wyniku promieniowania ultrafioletowego przenikającego przez naskórek do działania zostają pobudzone melanocyty, które produkują melaninę. W efekcie pojawiają się ciemniejsze plamki na skórze.
  • Piegi – posiadanie piegów jest uwarunkowane genetycznie. Ich występowanie jest związane z szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty. Ale o tym, ile się ich pojawi, decydują już nasze wybory – czyli odpowiednia pielęgnacja, w tym stosowanie kremu ochronnego z SPF.
  • Przebarwienia pozapalne – powstają w wyniku stanu zapalnego lub uszkodzenia skóry. Najczęstszą ich przyczyną jest jednak trądzik. Tego rodzaju przebarwienia przybierają różne barwy: od jasnoróżowych, przez czerwone aż do brązowych. Wystawiane w późniejszym czasie na słońce mogą stawać się ciemniejsze i jeszcze bardziej widoczne.

Jakie są przyczyny powstawania przebarwień?

– Na powstawanie przebarwień wpływają czynniki ekspozomu, czyli przede wszystkim promieniowanie UV, zmiany hormonalne zwłaszcza w czasie ciąży, stosowanie preparatów hormonalnych, w tym antykoncepcji, hormonalnej terapii menopauzalnej (HTM), leków w tym światłouczulających. Również związki zapachowe w naszych perfumach, czy perfumowanych balsamach do ciała.Powstawaniu przebarwień sprzyjają stany zapalne, które same często niechlubnie wywołujemy np. chcąc się pozbyć trądziku i wyciskając zmianę. Przebarwienia są też wynikiem starzenia się skóry wyjaśnia dr n. med. Agnes Frankel – dermatolożka, specjalistka medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej.

Według badań naukowych również zanieczyszczenia powietrza wpływają na nierównomierną pigmentację. Nasilają one powstawanie przebarwień aż o 25%.

Jak skutecznie redukować przebarwienia?

Niwelowanie przebarwień to proces wymagający czasu i działania na różnym etapie ich powstawania. Zmiany zachodzące w skórze przebiegają stopniowo, dlatego spodziewaną korzyść może nam przynieść tylko systematyczność. 

– Redukcję przebarwień warto rozpocząć od konsultacji ze specjalistą, który dopasuje  indywidualny plan pielęgnacji do potrzeb pacjentki. Określi on typ występujących przebarwień, a także przyczynę ich występowania. Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc zabiegi dermatologii estetycznej z codzienną pielęgnacją wykorzystującą produkty bogate w składniki o udowodnionej skuteczności w niwelowaniu przebarwień. To m.in. niacynamid, czyli aktywna postać witaminy B3 i antyoksydant, który posiada szereg właściwości: wspomaga walkę z przebarwieniami i pomaga ujednolicić koloryt skóry, jest antyoksydantem, który spowalnia procesy starzenia się, działa przeciwzapalnie – zarówno w aspekcie łagodzenia powstałych niedoskonałości, jak i zaczerwień, normalizuje pracę gruczołów łojowych, działa nawilżająco. Skuteczne działanie ma również kwas glikolowy (należący do grupy kwasów AHA), czyli składnik złuszczający, który pozyskiwany jest z soku z trzciny cukrowej. Jego efektywność w dużej mierze jest wynikiem rozmiaru – posiada on bowiem najmniejszą cząsteczkę ze wszystkich kwasów AHA przez co często stosowany jest przy zabiegach medycyny estetycznej. Ma wszechstronne działanie, dlatego z powodzeniem może być stosowany do każdego typu cery. Kwas glikolowy działa między innymi na: niwelowanie śladów potrądzikowych, zmniejszenie porów skóry, odżywienie i wygładzenie skóry suchej, spłycenie zmarszczek, przyspieszenie odnowy komórkowej, wyrównanie kolorytu, rozświetlenie skóry. W walce z przebarwieniami stosujemy również witaminę C oraz składniki peelingujące. Warto dodać, że mają też one działanie anti-aging – mówi dr Frankel.

Podstawą w zapobieganiu powstawania przebarwień jest także stosowanie skutecznej ochrony przeciwsłonecznej oraz unikanie ekspozycji na słońce. Kosmetyki z wysokim filtrem UV powinny stać się elementem codziennej pielęgnacji. Fotoprotekcja jest szczególnie ważna w przypadku korzystania z zabiegów medycyny estetycznej, dlatego dla wyeliminowania ryzyka powstania przebarwień należy stosować wtedy kremy z filtrem SPF 50 o szerokim spektrum ochrony przeciw promieniowaniu UVA i UVB.