12-letnia Liliana szuka Dawcy szpiku!

Liliana walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną, z najwyższej grupy ryzyka, która wymaga przyjmowania ciężkich cyklów chemii. Ratunkiem dla Lilianki jest niespokrewniony Dawca, który dzięki podzieleniu się cząstką siebie, podaruje jej szansę na życie.

Nauczyła się robić czapki na szydełku – nie w swoim ulubionym pokoju, a w szpitalnej sali na oddziale hematologii. Zawsze aktywna, uwielbiała jeździć na rolkach i spędzać czas w parkach wodnych, a przez białaczkę może teraz tylko o tym marzyć. A marzy dużo! O zdrowiu, powrocie do swojej ukochanej rodziny, w szczególności najmłodszej siostry – rocznej Malwinki, do czekających na nią w szkole rówieśników, a przede wszystkim – do zdrowia.

12-letnia Lilianka z Gdyni to niezwykle aktywna nastolatka, która jeszcze latem cieszyła się zabawami z przyjaciółmi, siostrami i ulubionym czworonogiem. Chwilę po wakacjach do życia dziewczynki i jej rodziny dołączyła ona – ostra białaczka limfoblastyczna. Od czasu diagnozy Lilianka przebywa w szpitalu, w którym czas płynie zupełnie inaczej i znacznie wolniej – pory dnia wyznaczają kolejne zabiegi, badania i cykle chemii. Dotychczasowa aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie przyjaciół zamieniona została na czynności, które Lilianka może robić w pojedynkę, przebywając w sali na oddziale hematologii – czytanie książek czy robienie na szydełku. To, jak szybko nastolatka będzie mogła wrócić do kochającej rodziny i swojego domu zależy między innymi od osób, które podejmą decyzję o rejestracji w bazie Dawców szpiku – być może dzięki którejś z nich Liliana będzie mogła zrealizować wszystkie swoje marzenia.

Zmiana o 180 stopni

180 tys. – tyle wynosiła liczba białych krwinek w organizmie Liliany, gdy, ze względu na ból w kolanach, przyszła z mamą do przychodni. Lekarze, widząc wyniki, dziwili się, że dziewczynka jeszcze chodzi o własnych siłach i zadziałali błyskawicznie – jeszcze tego samego dnia Liliana znalazła się na oddziale hematologii. Wynik biopsji potwierdził wstępną diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna o spowodował, że od 4 września dziewczynka przebywa w szpitalu. Lilianka została zakwalifikowana do przeszczepienia szpiku i czeka na swojego bliźniaka genetycznego. Za czym tęskni?

Zdecydowanie najgorsza jest tęsknota za domem i normalnością, szkołą i rówieśnikami – mówi mama Lilianki. – Córka kocha góry i podróże. Marzy o spotkaniu z Martyną Wojciechowską, będącą dla niej symbolem osoby, która się nie poddaje i mimo różnych przeciwności życiowych – oraz zdrowotnych – dąży do celu i realizuje marzenia. Liliannie zaimponowało, że wiele czasu poświęca chorym dzieciom z Przylądka Nadziei – dodała mama dziewczynki.

Lilianka to dzielna pacjentka, która pomimo choroby nie traci uśmiechu, pogody ducha i planów. Lila chciałaby w przyszłości pracować z dziećmi, zamieszkać w domku na wsi, a w najbliższym czasie – jak tylko wyzdrowieje – pojechać wraz z rodzicami do swojego ulubionego miejsca – Term w Bukowinie Tatrzańskiej.

Lilka jest w moich oczach niezwykle wrażliwą – z głową pełną planów – dziewczynką, która swoim ciągłym uśmiechem, wbrew wielkiemu cierpieniu, rozjaśnia życie wszystkim w jej otoczeniu. Jest niezwykła – i mam nadzieję, że inni będą mogli tę jej niezwykłość zobaczyć – mówi mama Liliany.

Ostra białaczka limfoblastyczna u dzieci

Ostra białaczka limfoblastyczna obejmuje przytłaczającą większość złośliwych nowotworów krwi wśród dzieci – ok 30%. Wciąż nie do końca można wskazać przyczyny choroby. Wiadomo, że wpływają na nią mutacje genetyczne i związane z tym choroby, spowodowane zaburzeniami chromosomowymi. Jedną z takich mutacji powoduje powstawanie chromosomu Philadelphia, spowodowane translokacją genów 8:21 i powstawaniem nieprawidłowego fuzyjnego genu bcr/abl. Taka postać ostrej białaczki limfoblastycznej występuje w 25% przypadków – tłumaczy dr Tigran Torosian, lekarz hematolog, Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS. Często, w celu wyleczenia białaczki konieczna jest transplantacja allogenicznego szpiku. Są to przypadki, kiedy choroba jest szczególnie groźna, np. przy obecności chromosomu Philadelfia, źle reaguje na leczenie lub ma charakter nawrotowy. Najlepiej transplantację przeprowadzić w okresie remisji białaczki, optymalnie po leczeniu konsolidującym – dodaje dr Tigran Torosian.

Kto może pomóc?

Dawcą szpiku może zostać zdrowa osoba w wieku 18-55 lat, o minimalnej wadze 50 kilogramów. Rejestracja w bazie jest niezwykle prosta, ponieważ wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny online, który zostanie wysłany na adres zamawiającego. Po pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka, materiał odsyłamy na wskazany adres. To tylko chwila, która może spełnić najcenniejsze marzenie wielu chorych – marzenie o zdrowiu i życiu.

Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca i zamów bezpłatny pakiet rejestracyjny. Być może to właśnie Ty dasz szansę Lilianie na nowe życie!