Pierwsze narodziny w gdańskim UCK

Pierwsze porody w nowej lokalizacji położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego

Nowy trakt porodowy w Klinice Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego ruszył pełną parą. Pierwszego noworodka w nowej lokalizacji – dziewczynkę Maję powitano oficjalnie 8 lutego razem z Aleksandrą Dulkiewicz, p. o. obowiązki Prezydenta Miasta Gdańska.

W spotkaniu oprócz pani Prezydent uczestniczyli również:  prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Preis, ordynator Kliniki Położnictwa, dr n. med. Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii,  Anastasia Kalogridou-Błajet – przełożona pielęgniarek i położnych oraz personel Kliniki Położnictwa i Kliniki Neonatologii.

Podczas tego wydarzenia nie tylko powitano pierwszego noworodka, lecz także kolejne ostatnie dzieci urodzone na ul. Klinicznej. Chwilę przed godziną 17 w poniedziałek, 4 lutego, kilka godzin po wydawałoby się „ostatnim” Józiu,  przyszły na świat niespodziewanie: bliźniaki  Kasia i Grześ. Szczęśliwi rodzice wszystkich maluchów otrzymali upominki od przedstawicieli miasta Gdańska, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

– Cieszę się, że w tym budynku urodziło się już dziewięcioro młodych gdańszczan i gdańszczanek, pomorzan i pomorzanek. Cud życia, któremu możemy towarzyszyć, jest chyba najpiękniejszym przeżyciem. Bardzo dziękuję całemu personelowi medycznemu, położnym, wszystkim, którzy w tej sprawnej przeprowadzce z budynku przy ul. Klinicznej uczestniczyli – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, p.o. obowiązki Prezydenta Miasta Gdańska, gratulując jednocześnie dumnym rodzicom. Do gratulacji dołączyli się również pozostali uczestnicy spotkania, podkreślając również dobrze przemyślany proces przenosin ze szpitala przy ul. Klinicznej.

–  Życzę wszystkim, żeby jak najwięcej dzieci przyszło na świat, pacjentów i pacjentek znalazło pomoc, a kolejne pokolenia lekarzy, pielęgniarek i położnych mogły się kształcić w tych nowoczesnych budynkach – dodał prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Przeprowadzka szpitala to skomplikowany logistycznie proces, który wymaga pewnej reorganizacji w funkcjonowaniu przeprowadzanych Klinik.

– Dziękuję wszystkim za cierpliwość i wyrozumiałość, był to moment trudny, wymagający podwójnej a nawet potrójnej pracy. Dziękuję wszystkim moim pracownikom, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu – podkreślał Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. Dzięki tej pracy Uniwersyteckie Centrum Kliniczne było gotowe na przyjęcie fali pacjentek, które pojawiły się tuż po otwarciu Położniczej Izby Przyjęć.

– Dzięki zapewnieniu sprawnego transportu przez administrację szpitala przewóz pacjentek z Klinicznej potrwał 2 godziny. Cieszymy się, że już ruszyliśmy. Sale porodowe działają, sale operacyjne również. Mamy tutaj dwa łóżka porodowe więcej, a także więcej sal i łóżek dla położnic. Wszystkie sale są 1 i 2 osobowe, każda wyposażona w łazienkę. Przestrzeń dla pacjentek jest co najmniej dwukrotnie większa, także panie oraz panowie towarzyszący na pewno ten odczują te komfortowe warunki – komentował prof. Krzysztof Preis, ordynator Kliniki Położnictwa.

– W tak pięknym obiekcie z nowoczesnym sprzętem dobrze pracować. Dzieci, które się tutaj urodziły, na pewno będą szczęśliwe, że przyszły na świat właśnie w tym obiekcie – podsumowała spotkanie dr Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii.