W Szczecinie koordynują opiekę nad cieżarną

Trzy szczecińskie szpitale będą realizować program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu (KOC). To kolejne placówki w Polsce, które od kwietnia włączyły się w realizację programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za Życiem”.

Głównym celem wprowadzenia koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży jest zapewnienie zarówno mamom, jak i nowo narodzonym dzieciom kompleksowej opieki na każdym etapie ciąży, porodu oraz połogu, a także pełnej dostępności do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

W województwie zachodniopomorskim program realizowany jest w trzech szpitalach:
•    SP Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego,
•    SP Szpitalu Klinicznym nr 1,
•    SP Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie.

Ustawa „Za życiem” umożliwiła wprowadzenie opieki koordynowanej, którą objęte są kobiety w ciąży powikłanej, zagrożonej lub spodziewające się dziecka dotkniętego nieuleczalną chorobą, a także dzieci, które zostały dotknięte chorobą w okresie okołoporodowym.

W takiej sytuacji ciężarna może liczyć opiekę koordynowaną w ośrodkach II lub III poziomu referencyjnego, opiekę psychologiczną na każdym etapie ciąży z powikłaniami (sprawowaną przez placówki III poziomu referencyjności) oraz dostęp bez kolejek do konsultacji specjalistycznych.

Z kolei w ramach dziecięcej opieki koordynowanej (DOK) realizowana jest zintegrowana opieka neonatologiczna, wielospecjalistyczna opieka pediatryczna (zgodnie z indywidualnymi wskazaniami) oraz programy rehabilitacyjne dla dzieci. Dziecięcą opieką koordynowaną są objęte dzieci do ukończenia 3. roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu.

Wprowadzenie opieki koordynowanej KOC II/III i DOK to kolejny z etapów poprawy opieki perinatalnej w Polsce. Analiza danych za pierwsze miesiące sprawowania opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży i nowo narodzonym dzieckiem pokazała, że w 13 szpitalach w kraju, które realizują program zanotowano krótszy o blisko dobę czas hospitalizacji poporodowej oraz krótszy czas pobytu noworodka w szpitalu (z 4,27 dni na 3,38 dni). W ośrodkach, które realizują KOC, odnotowano również mniejszą liczbę cięć cesarskich niż wynosi średnia w całym kraju.

źródło: nfz