W Krakowie powstanie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet

W Szpitalu Rydygiera powstanie Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet. To pierwsza taka placówka w regionie. Będą tam m.in. leczyć kobiece choroby onkologiczne, przeprowadzać badania prenatalne i zapłodnienie pozaustrojowe.

Placówka powstanie przy okazji modernizacji szpitala im. Rydygiera. Cała inwestycja jest wielopoziomowa: po pierwsze zakłada modernizację Oddziałów Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii, w tym także ośrodka badań prenatalnych. Zostaną tam nie tylko wyremontowane pomieszczenia, ale także pojawi się nowy sprzęt. Planowany jest też rozwój diagnostyki genetycznej i cytogenetycznej, co ma ułatwić sytuację kobiet w patologicznej ciąży.

„Nie będzie już konieczności odsyłania pacjentek do różnych miejsc na terenie Krakowa i poza nim, w celu zrobienia koniecznych do postawienia diagnozy badań” – informuje Paulina Korbut z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

W ramach projektu powstanie także ośrodek inwazyjnej diagnostyki i leczenia wad płodu. Obecnie w całym regionie nie ma placówki, która zajmowałaby się kobietami w ciąży zagrożonej i ich nienarodzonymi dziećmi. Dotychczas ośrodkami, do których kierowano takie pacjentki, były szpitale zlokalizowane w Rudzie Śląskiej, Warszawie oraz w Gdańsku.

Źródło: www.krakow.tvp.pl