Tydzień Karmienia Piersią

Dlaczego – nawet wbrew trudnościom – warto karmić naturalnie niemowlę? Poświęcić na to dużo czasu, zarywać noce, borykać się z bolącymi piersiami? Najlepiej o tym wiedzą młode mamy i lekarze neonatolodzy.

Aleksander Krawczyk z Ostródy powinien się urodzić dopiero jutro, a jest na świecie już prawie 3,5 miesiąca. Jeszcze nie był w domu, przebywa Oddziale Klinicznym Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Urodził się jako skrajny wcześniak. Ważył zaledwie 600 gramów. Od początku był karmiony mlekiem mamy.

Urodził się w szóstym miesiącu ciąży, mój organizm nie był przygotowany na podjęcie laktacji. W dodatku byłam po cesarskim cięciu i nie mogłam przytulać synka, więc było mi bardzo trudno zacząć karmienie – wspomina Marta Krawczyk, mama Aleksandra. – Ale synek był tak słaby, że nie miałam nic innego, czym mogłabym go wzmocnić. Ściągałam pokarm laktatorem, to była walka o każdą kroplę. Mam mało mleka i muszę dwa razy ściągnąć je laktatorem, żeby go nakarmić. Zajmuje to sporo czasu, czasem piersi bolą. Ale nie poddaję się, bo wiem że moje mleko ma dużo przeciwciał, które dają mu siłę do walki. Będę go karmić jak długo dam radę”.

Dziś Aleksander nie musi już przebywać w inkubatorze, oddycha samodzielnie. Waży 2,4 kg.

Ta mama wykonała wielką pracę, bardzo pomogła dziecku w tym, by mogło się prawidłowo rozwijać, bo dała mu wszystkie ciała odpornościowe – podkreśla dr n. med. Anna Kossakowska-Krajewska, pediatra i neonatolog z Poradni Neonatologicznej, Zaburzeń Laktacyjnych i Wspomagania Rozwoju Dziecka Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Mleko matki jest najlepiej przystosowane do strawienia przez dziecko, poza tym zasiedla jego przewód pokarmowy dobrymi bakteriami. Nie ma takiego mleka modyfikowanego, które by całkowicie odpowiadało składowi mleka kobiecego. Dzieci karmione piersią, nawet jeśli są „papuśne”, same schudną i w przyszłości nie powinny mieć problemów z nadwagą”.

Te wszystkie zalety karmienia naturalnego doskonale zna także Bożena Otolska spod Kurzętnika, mama 2-tygodniowego Borysa, który również przebywa aktualnie w olsztyńskim szpitalu. Dlatego ona również, wbrew przeciwnościom, postanowiła karmić synka piersią.

Wykarmiłam swoim mlekiem już troje dzieci, ale tym razem miałam podejrzenie problemów zdrowotnych i musiałam z tego zrezygnować – opowiada pani Bożena. – Na szczęście już jestem zdrowa i od wczoraj zaczęłam przystawiać Borysa do piersi. Niestety, przyzwyczaił się do butelki i się buntuje, ale damy radę! Karmienie piersią jest i zdrowsze, i wygodniejsze”.

Doktor Anna Kossakowska-Krajewska zaznacza, że mleko matki zmienia swój skład wraz z wiekiem dziecka, a nawet porą dnia tak, by mieć idealne proporcje składników odżywczych potrzebnych do właściwego rozwoju dziecka. A to przekłada się również na lepszy rozwój mózgu.

Neurolodzy, którzy śledzą rozwój dzieci, obserwują, że dzieci, które były karmione piersią mają większy potencjał poznawczy, lepiej się uczą i są spokojniejsze, bo bliskość mamy zapewniła im poczucie bezpieczeństwa – dodaje neonatolog. – Pracując w poradni neonatologicznej zauważam, że większość kobiet chce karmić piersią. Zdarza się oczywiście, że mają z tym różne problemy, ale większość z nich można rozwiązać z pomocą doradcy laktacyjnego”.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku i dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej.

Zalety karmienia piersią dla dziecka:

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko:

 • rozwoju otyłości u dziecka (każdy miesiąc o 4 proc.),
 • wystąpienia cukrzycy o około 1/3,
 • infekcji u dziecka – głównie układu pokarmowego, oddechowego, układu moczowego, zapalenia ucha, i innych ogólnych zakażeń,
 • wystąpienia martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie,
 • rozwoju posocznicy (SEPSA) u dzieci urodzonych przedwcześnie,
 • rozwoju wielu chorób przewlekłych i niezakaźnych takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, alergia, astma, nadciśnienie,
 • rozwoju niektórych nowotworów;
 • nagłej śmierci łóżeczkowej;
 • hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka i związanego z nim stresu.

Podczas karmienia piersią dziecko ćwiczy mięśnie twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy. Karmienie piersią pomaga także nawiązać więź między matką i dzieckiem.

Zalety karmienia piersią dla matki:

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko:

 • zachorowania kobiety na raka sutka oraz raka jajników,
 • rozwoju osteoporozy w starszym wieku,
 • krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.