Stop udarom!

Już w środę 25 października br. o godzinie 11:00 na Dworcu Centralnym w Warszawie, z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, odbędzie się pokaz edukacyjny pt. UDAR MÓZGU W CENTRUM UWAGI.

Aktorzy: Urszula Dębska, Aleksandra Radwan, Adam Fidusiewicz i Paweł Kleszcz, ekipa ratowników z serialu „Na sygnale”: Monika Mazur i Konrad Darocha oraz legendarny lektor – Tomasz Knapik postanowili wesprzeć akcję polskiego superbohatera – DOKTORA STROKE’A – POGROMCY UDARÓW. Wspólnie w Hali Głównej Dworca Centralnego w Warszawie, pośród przechodniów i podróżnych, pokażą co należy zrobić, gdy ktoś dozna udaru mózgu – groźnej choroby, która może zaatakować każdego, wszędzie i o każdej porze.

BOHATEROWIE W AKCJI

Bohaterowie pokazu pt. UDAR MÓZGU W CENTRUM UWAGI to nie tylko artyści i gwiazdy popularnych polskich seriali i scen teatralnych – to też zwykli ludzie, którzy idą na spotkanie z bliskimi, spieszą się na pociąg, rozmawiają przez telefon – nieświadomi zagrożenia, jakim jest udar mózgu i często niewiedzący co robić, jeśli choroba się pojawi.

Aktorzy zaprezentują objawy jakie mogą towarzyszyć udarowi mózgu. Są nimi: Usta wykrzywione, Dłoń opadnięta, Artykulacja utrudniona, Rozmazane widzenie.

Przede mną bardzo trudne zadanie. W pokazie edukacyjnym przedstawię jeden z objawów udaru mózgu – niedowład po jednej stronie twarzy, mogą to być np. opadnięte kąciki ust. Zagranie objawu udaru mózgu to będzie moja zupełnie wyjątkowa rola. Mam wielką nadzieję, że po tym pokazie edukacyjnym więcej osób będzie potrafiło prawidłowo rozpoznać symptomy udaru mózgu. Jest to często występująca choroba i myślę, że większość z nas zna kogoś kto jej doznał – mówi Paweł Kleszcz, aktor filmowy i teatralny, biorący udział w pokazie.

Obserwatorzy wydarzenia otrzymają prostą instrukcję jak należy zachować się w sytuacji zaobserwowania u kogoś lub u siebie objawów udaru mózgu. Rozpoznanie udaru mózgu i szybka reakcja – wezwanie pogotowania (tel. 999 lub 112) mogą uratować choremu życie. Tego właśnie uczy superbohater DOKTOR STROKE – POGROMCA UDARÓW.

Przez całą swoją karierę użyczałem głosu wielu popularnym postaciom herosom, znanym z filmów akcji czy kreskówek. Doktor Stroke to ważny i niezwykły bohater! Jak mógłbym odmówić mu pomocy, gdy stawką jest edukacja Polaków na temat choroby, która w naszym kraju co 8 minut dotyka jedną osobę – komentuje swój udział w akcji Tomasz Knapik, legendarny lektor.