Rocznica spektakularnego zabiegu

Młoda kobieta była pierwszą pacjentką, u której po operacji usunięcia zmiany nowotworowej z okolicy pnia mózgu wszczepiono implant słuchowy, który pozwolił jej powrócić do świata dźwięku. Polsce. Trwająca 12 godzin operacja zakończyła się sukcesem, a pacjentka uzyskała wyniki nienotowane do tej pory w świecie: po operacji zaczęła swobodnie rozumieć mowę. Właśnie mija 20 rocznica pierwszej tego typu operacji, a takich pacjentów nadal jest na świecie tylko kilkunastu.


fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Pień mózgu kojarzył się nam zwykle z ciężkimi urazami, stłuczeniem mózgu. Kiedy okazało się, ze możemy z powodzeniem stymulować jądra słuchowe w pniu mózgu, czyli bardzo czułe miejsca centralnego układu nerwowego stało się to naszym kolejnym wyzwaniem. – wspomina prof. Henryk Skarżyński. – Wspólnie z kolegami z Austrii i Niemiec został wtedy przygotowany i uruchomiony w Polsce, jako czwartym kraju na świecie – program leczenie głuchoty przy pomocy implantów wszczepianych do pnia mózgu. – dodaje prof. Skarżyński.

Operacja zakończyła się ogromnym sukcesem, ponieważ uzyskano wynik nienotowany do tej pory nigdzie na świecie, wynik, który ilustrował niewiarygodne możliwości, jakie tkwią w każdym z nas, a które są możliwe do wydobycia.

Już po 2–3 miesiącach rehabilitacji słuchowej pani Sylwia zaczęła swobodnie rozumieć mowę w języku polskim i niemieckim, zaczęła uczyć się języka włoskiego. – wspomina prof. Skarżyński. – Możliwości słuchowe, jakie uzyskała dzięki stymulacji jąder słuchowych w pniu mózgu, okazały się najlepsze na świecie. To było zaskakujące nie tylko dla nas, lecz także dla innych specjalistów. Nikt nie spodziewał się, że implant pniowy może dać tak znakomite efekty. Zrozumieliśmy, że stymulacja najdelikatniejszych struktur w obrębie centralnego układu nerwowego jest możliwa i bezpieczna. Z panią Sylwią otworzyliśmy nowy etap rozwoju otoneurochirurgii. – dodaje Profesor.

Od tamtej pory pod opieką zespołu Światowego Centrum Słuchu znajduje się kilkunastoosobowa grupa pacjentów. Jest to najlepiej w świecie wyrehabilitowana grupa. Tak wynika z badań prowadzonych przez prof. Boba Shannona, jednego z pionierów w programie implantów pniowych w House Research Institute w Los Angeles. Na zlecenie amerykańskiej Food and Drug Administration (FDA) oceniał on efektywność tej metody leczenia. W ramach tych badań docierał do pacjentów operowanych w różnych ośrodkach na świecie. Pacjenci Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu uzyskali w tym badaniu najwyższą ocenę.

Oznacza to – podkreśla prof. Skarżyński – że organizując zespół składający się z niezwykle doświadczonych chirurgów i inżynierów klinicznych, stworzyliśmy w Kajetanach warunki, w których pacjentom cierpiącym na ten rzadki nowotwór możemy zaoferować skuteczne leczenie oraz wyjątkowo dobrą opiekę.

Wybrana przez prof. Skarżyńskiego i współpracowników strategia okazała się bezpieczna i efektywna. 10 lat później w 2008 roku – także w ramach współpracy z międzynarodowym zespołem – został zoperowany w Kajetanach pierwszy w świecie pacjent, któremu wszczepiono obustronnie implanty do pnia mózgu.