„Oswoić Autyzm”

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które powoduje poważne trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, komunikacji a przede wszystkim w kontaktach społecznych. Spektrum autyzmu jest zjawiskiem złożonym i trudnym. Osoby z autyzmem zupełnie inaczej odbierają obrazy, dźwięki, inaczej czują niż osoby neurotypowe. Niestety – NIE MA LEKARSTWA NA AUTYZM! Są jednak liczne instytucje, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu i otaczają opieką rodzinę z autyzmem.

Już w najbliższą sobotę 10 marca rusza kampania społeczna promująca świadomość autyzmu „Oswoić Autyzm”. W ramach podejmowanych działań 10 marca, a następnie 7 kwietnia z inicjatywy Anny Dragan-Babraj ze Stowarzyszenia Razem Dla Białołęki we współpracy z Galerią Północną będzie realizowany program budowania świadomości autyzmu wśród mieszkańców Warszawy, poprzez bezpłatne dla uczestników konsultacje z lokalnymi specjalistami. W wydarzenia te włączyli się charytatywnie specjaliści w dziedzinie autyzmu z różnych lokalnych instytucji. Wśród nich m. in. instalacja sensoryczna CUBE Fundacji Synapsis, bezpłatne konsultacje ze specjalistami Fundacji Autismus, Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych Krasnal, Neuron-Biofeedback Terapia i Rozwój Dzieci Na uczestników czeka również wiele innych atrakcji dedykowanych specjalnie dla osób z autyzmem w tym także spotkanie sportowe z 10-krotnym mistrzem Polski w taekwondo olimpijskim sportowym Eryk Rodzik – Akademia Taekwondo Jaguar

Kulminacją zaplanowanych działań będzie organizowana już po raz czwarty konferencja szkoleniowa pod hasłem „Oswoić Autyzm”, która odbędzie się w sobotę 21 kwietnia 2018r. w Białołęckim Ośrodku Kultury w Warszawie. Podczas konferencji dowiemy się m. in. jak niezależnie od wieku osoby z autyzmem szukać pomocy i gdzie. Uczestnikom konferencji będą towarzyszyć urocze i przyjazne alpaki z wawerskiego Ośrodku Psychoterapii Dzieci i Młodzieży „Koparka”. Ale jak mówi inicjatorka Anna Dragan-Babraj: „Docelową misją tegorocznej  konferencji jest pomoc osobom z autyzmem z Klubokawiarni „Życie jest Fajne” na warszawskiej Ochocie, prowadzonej przez Fundację  Ergo Sum.” Pomóc można poprzez  wpłaty darowizny na konto: FUNDACJA ERGO SUM 20 1950 0001 2006 0572 7999 0002. Jak dodaje Dragan-Babraj: „Poprzez wsparcie darowizną  pomagamy utrzymać miejsce pracy osób z autyzmem. Realia rynku pracy dla  osób zmagających się z autyzmem na co dzień nie są niestety optymistyczne. My w ten sposób pragniemy zachęcić Państwa do pomocy w utrzymaniu miejsc pracy.”

Ambasadorem tegorocznej konferencji ponownie został aktor Paweł Burczyk, znany i uwielbiany aktor teatralny i telewizyjny., a honorowy patronat po raz kolejny objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Szczegóły dotyczące bezpłatnych konsultacji 7 marca i 10 kwietnia przeczytacie Państwo na utworzonym na Facebooku wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/402436220198628/ Natomiast zapisy na konferencję 21 kwietnia „Oswoić autyzm” ruszają 10 marca. Link do zapisów będzie dostępny na stronie http://razemdlabialoleki.waw.pl

Kampania „Oswoić Autyzm” uzyskała honorowy patronat Burmistrza Dzielnicy Białołęka. Partnerem strategicznym kampanii jest Galeria Północna.

Program aktywności w Galerii Północnej w ramach społecznej kampanii autyzmu „Oswoić Autyzm”?

10 marca 2018r.

– od 10.00 do 22.00 prezentacja instalacji sensorycznej CUBE z Fundacja SYNAPSIS (poznacie świat autystów zmysłami jak u autystów, będziecie mogli wejść do specjalnej kabiny)

– od 10.00 do 19.00 zapraszamy na spotkanie z cyklu „Tajemniczy Mózg” (zrobimy mini badanie QEEG czyli sprawdzimy aktywność fal mózgowych na sprzęcie medycznym, zapoznamy Was z EEG Biofeedback i zrobimy mini trening koncentracji, uwagi, pamięci) – NEURON-BIOFEEDBACK Terapia i Rozwój Dzieci

 7 kwietnia 2018r.

– od 10.00 do 12.00 spotkanie z cyklu „Tajemniczy Mózg” (zrobimy mini badanie QEEG sprawdzimy aktywność fal mózgowych, zapoznamy Was z EEG Biofeedback ) i mini trening koncentracji, uwagi, pamięci) – NEURON-BIOFEEDBACK Terapia i Rozwój Dzieci

– od 12.00 do 15.00 spotkacie się ze specjalistami z Fundacja Autismus, którzy udzielą informacji dot. pracy z dzieckiem z autyzmem:

  • krótka konsultacja wstępna;
  • porady w zakresie;
  • komunikacji, mowy;
  • zachowań trudnych;
  • co po diagnozie itp.

– między 15.00 a 16.00 odwiedzi nas mistrz Polski i olimpijki Eryk Rodzik z podopiecznymi Akademia Taekwondo Jaguar – Pan Eryk i dzieci zademonstrują pokaz Taekwondo Olimpijskiego

– od 16.00 do 19.00 zaszczycą nas specjaliści ze Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Krasnal”: psycholog, pedagog specjalny, terapeuta dzieci z CZR. Z tymi specjalistami będzie można skonsultować swoje wątpliwości.

– w tym samym czasie od 16.00 do 19.00 odbędą się także zabawy sensoryczne prowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Krasnal”.

Wstęp wolny!

Przypominamy jednak o obowiązujących ze względów organizacyjnych zapisach.

Widzimy się 10 marca lub/i 7 kwietnia w Galerii Północnej!
Serdecznie zapraszamy!

 

#OswoićAutyzm #AutyzmBezpłatneKonsultacje #PoznajAutyzm

 

Kontakt w sprawie konferencji: anna.dragan-babraj@razemdlabialoleki.waw.pl

Anna Dragan-Babraj, aktywistka, inicjatorka kampanii społecznej promującej świadomość autyzmu i tolerancję osób niepełnosprawnych w północnej części Warszawy. Konferencja jest realizowana w ramach konkursu „Zrealizuj swój pomysł w BOKu” z Białołęckim Ośrodkiem Kultury.