Mija rok z programem 75+

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował pierwszy rok programu 75+.  „Ten program to sukces. To coś, co było bardzo dawno zapowiadane, wielu się do tego przymierzało przed nami, a nam się to udało”.

„Absolutnie skandaliczne i wstydliwe było to, że wielu schorowanych, starszych ludzi dotychczas nie było stać na wykupienie leków, które przepisali im lekarze. Taka sytuacja jest niedopuszczalna i musieliśmy rozwiązać ten problem” – podczas konferencji minister Radziwiłł. Ideą programu było wsparcie seniorów, którzy ze względów ekonomicznych mieli utrudniony dostęp do leczenia. „Wdrażając program, wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom osób starszych, dla których kwota wydawana na leki stanowi znaczącą pozycję w budżecie domowym. Osoby chore w podeszłym wieku zyskały dostęp do leków ważnych z punktu widzenia ich zdrowia” – powiedział  minister.

Jak ocenia ministerstwo dzisiaj sytuacja tych pacjentów się zmieniła. Obecnie mogą oni w pełni korzystać z konstytucyjnej zasady rzeczywistego dostępu do opieki zdrowotnej. „Wbrew wątpliwościom, jakie się pojawiały, program Leki 75+ rzeczywiście pozwala leczyć część pacjentów bezpłatnie – zapewnił minister zdrowia – w praktyce większość chorób, które są charakterystyczne dla wieku starszego, może być leczona zestawem leków, które znajdują się na liście”.

Lista bezpłatnych leków dla seniorów

Początkowo na liście znalazły się leki najbardziej potrzebne –stosowane w nadciśnieniu, chorobach serca, astmie i cukrzycy. Obecnie zawiera ona 1530 pozycji, które obejmują 113 substancji aktywnych.

Jakie leki znajdują się na liście

  • Dla chorych na cukrzycę – insuliny i analogi insulinowe.
  • Dla pacjentów ze zmianami neurologicznymi – leki na chorobę Parkinsona, depresję i otępienie.
  • Leki stosowane w powszechnych chorobach takich jak: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, jaskra, choroba zakrzepowo-zatorowa, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Finansowanie

Środki na finansowanie projektu pochodzą z budżetu państwa. „W tym roku mamy do wykorzystania 564 mln zł. W następnym jest to ponad 640 mln. To są realne środki zabezpieczone tylko na ten cel – zapowiedział minister zdrowia .

W kolejnych latach ta kwota ma wzrastać. Resort  szacujemy, że w 2025 r. będzie to 1 miliard 203 miliony złotych.

Statystyki

15 000 000 – tyle recept z kodem „S” zostało zrealizowanych w ciągu pierwszego roku realizacji programu.

2 200 000 – tyle pacjentów skorzystało z programu. Większość z nich cyklicznie wykupuje potrzebne leki po niskich cenach. To nasz największy sukces – to jest konkretna grupa osób, którzy – realizując recepty – nie muszą się martwić, czy stać ich na leczenie.

40 milionów – tyle opakowań leków wydano w ciągu roku realizacji programu.

1530 – tyle pozycji znajduje się na liście leków 75+ (113 substancje czynne).