Korzystanie z komórki w czasie ciąży nie szkodzi

Nawet intensywne korzystanie z telefonu komórkowego w czasie ciąży nie odbija się na rozwoju układu nerwowego płodu ani na zdolnościach językowych i motorycznych dziecka – informuje Radio Zet powołując się na najnowsze badania opublikowane na łamach czasopisma medycznego „BMC Public Health”.

Naukowcy Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego i Barcelońskiego Instytutu Zdrowia na Świecie (ISGlobal) przeanalizowali dane ponad 45 tys. par matka-dziecko, w wypadku których istniały kompletne informacje dotyczące użytkowania telefonu komórkowego w siedemnastym i trzydziestym tygodniu ciąży oraz o zdolnościach językowych i motorycznych dziecka w wieku trzech lat.

Badacze nie dopatrzyli się jakiegokolwiek negatywnego wpływu stosowania telefonu komórkowego przez kobiety w ciąży na rozwój układu nerwowego ani zdolności językowych i motorycznych dzieci.

Opublikowane przez badaczy wyniki wskazują nawet na pozytywną korelację zdolności językowych dziecka z użytkowaniem telefonu komórkowego w czasie ciąży, jednak autorzy artykułu przestrzegają przed wyciąganiem pochopnych wniosków i wskazują na możliwy wpływ czynników nieujętych w badaniach.

Opublikowany w ogólnodostępnym czasopiśmie medycznym „BMC Public Health” artykuł powstał na podstawie danych zgromadzonych przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, obejmujących informacje o kobietach, które zaszły w ciążę w latach 1999-2008. Zgromadzone dane zostały udostępnione badaczom w lutym 2014 roku.

Źródło: radiozet.pl