Interaktywna wystawa we Wrocławiu

Na placu Solnym e Wrocławiu otwarto wystawę Dresden Concept. Przed wrocławianami oglądali ją mieszkańcy Londynu. Wystawę w języku polskim i angielskim oglądać będzie można do 11 października.

Fot. Tomasz Walów

Co potrafią małe cząstki w walce przeciw nowotworom? Jak będziemy liczyć w przyszłości? Czym jest taktylny internet? Między innymi na te pytania odpowiedzi daje multimedialna, interaktywna wystawa przygotowana na wrocławskim placu Solnym. Prezentuje ona osiągnięcia jednostek skupionych w projekcie Dresden Concept. Jego uczestnicy opowiadają się za współpracą przekraczającą granice miejscowych instytutów i placówek naukowych.

Dla zrzeszonych w drezdeńskim aliansie badawczym dwudziestu czterech partnerów równie ważne jest łączenie się z placówkami z innych krajów i ze znajdującymi się tam instytucjami badawczymi oraz wyłonienie nowych projektów badawczych. Początek zrobił Londyn. – To, że wystawa przywędrowała do nas z Londynu, jest dla Wrocławia dużym wyróżnieniem – mówił w czasie uroczystego otwarcia prof. Marek Ziętek. Przewodniczący Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola podkreślał już istniejącą współpracę. Możliwości wymiany doświadczeń pomiędzy jednostkami z Drezna i Wrocławia są duże. Rektorzy w czasie roboczego spotkania ustalili, że biotechnologia będzie tematem głównym kolejnej rozmowy pomiędzy polskimi i niemieckimi przedstawicielami nauki. Zaplanowano ją w listopadzie.
Wystawę, przygotowaną w języku polskim i angielskim, oglądać będzie można do 11 października. Towarzyszące jej wydarzenia, w które angażują się liczni naukowcy z Polski i Niemiec, mają wspierać wymianę i współpracę pomiędzy partnerami skupionymi wokół Dresden Concept – między innymi Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie (TU Dresden) a wrocławskim środowiskiem akademickim.