Badania płodności na Dzień Matki

Już od dzisiaj (23 maja) wszystkie kobiety, które planują macierzyństwo, mogą zapisać się na bezpłatne badania diagnostyczne określające ich płodność. Akcja zorganizowana specjalnie z okazji obchodów Dnia Matki przez katowicką Fundację Gyncentrum potrwa do 6 czerwca.

 

Planujesz zostać mamą? Zbadaj się!

26 maja to nie tylko święto wszystkich mam, ale równie ważna data dla kobiet, które to cenne doświadczenie mają jeszcze przed sobą. To z myślą o nich Fundacja Gyncentrum przygotowała wyjątkową możliwość zbadania swojej płodności dzięki ocenie rezerwy jajnikowej AMH.

Dlaczego warto się zbadać? Badanie AMH to podstawowe i bardzo dokładne badanie, które daje precyzyjną informację o stanie płodności kobiety na każdym etapie jej życia. Nowoczesny test krwi pozwala na pomiar hormonu anti-Müllerowskiego określającego tzw. rezerwę jajnikową. Wyniki badania są dostępne jeszcze tego samego dnia.

– Rezerwa jajnikowa określa ilość pęcherzyków w jajniku, które są zdolne do wzrostu i transformacji w dojrzałą komórkę jajową. Każda kobieta rodzi się z konkretną, ograniczoną rezerwą jajnikową, można to określić „potencjałem płodności”, który z upływem lat maleje i zmniejsza szansę na posiadanie potomstwa. Dla każdej z pań ta granica będzie inna, zależna od organizmu czy trybu życia, natomiast nie ma możliwości jej wydłużenia. Wiek kobiety jest jednym z decydujących czynników wpływających na jej płodność – mówi dr Dawid Serafin, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach, w której będzie można wykonać badania.

Ocena hormonu AMH jest kluczowa zwłaszcza dla młodych kobiet, które już dziś mają problem z zajściem w ciążę. Badanie może zasygnalizować m.in. problem przedwczesnego wygasania czynności jajników. Dzięki temu pacjentka ma szansę odpowiednio wcześniej świadomie zaplanować macierzyństwo, a  w razie problemów z zajściem w ciążę dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Zapisy dla kobiet trwają od 23 maja do 6 czerwca, liczy się kolejność zgłoszeń. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja – aby zapisać się na bezpłatne badanie AMH należy dzwonić pod numer tel. Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum: 32 506 57 77 w godzinach 7 – 21.00.